Artists and Art Organizations
(who have worked
with Project UNIQUE over the years)
Individual Artists
Dance
Abraham Adzinyah
Linda Ahrenkiel
Susan
Avino
Ronald Baxter
Jill Becker
Denise Blum
Irene
Bunis
Michael Callahan
Deirdre Carey
Richard Castner
Hsin Chen
Chen
Elizabeth Clark
Ann Coltre
Bill Crouse
Lauren
Cuggio
Nina David
Marquetta Davidson |
Jacqueline
Davis
Christine Fendley
Eleanor Gitlin
Gretchen Glover
Jon
Gourdine
Frances Hare
Catherine Hawks
Robin Hertlein
Saeko Ichinohe
David
Interlicchia
Carol-rae Kraus
Barbara McKnight
Patriceanne
Mead
Jeanette Miller
Clyde Morgan, Jr.
Clyde Morgan,
Sr.
Oopalee Operajita
|
Vincent Oula
Barbara Pape
Roseann
Polsky
Amos Postwaite
Irma Pylyshenko
Eric Rounds
Karen Sindelar
Augusto Soldade
Shelly Taplin
Patriticia Taylor
Patrick Taylor
Hector Tello
Ezher Uremez
David Valentine
Almeta Whitis
Rachel Zambito
|
Music
Bess Abel
Abraham Adzinyah
David
Altemose
George Banks
Wally Batog
Paul Berliner
Martha
Birnbaum
Terrance Bruce
Ruth Cahn
William Cahn
Nadeen
Carey
Chris Castellon
Mitzie Collins
Stephan Collins
Michael
Colquhoun
Phyllis Contestible
William Crimm
Steve Curry
Aixa
deJesus
Joe Deklerow
Barbara DeMartines
Julius Disks |
Camille
DiTusa
Susan Edmonds
Eli Epstein
Daniel Fitzgerald
Phil
Fogarty
Stanley Friedman
Maria Gilliard
Susan
Grovier-Stauber
Janet Graves-Wright
Matt Haimovitz
Ward Hartenstein
Dan Hill
Allen
Hopkins
Barbara Jablonski
Lansana Kouyate
Gwen Lentz
Doug
Lipman
Tony Marone
Glenn McClure
Dennis Monroe
Midori
Clyde
Morgan, Jr. |
Clyde Morgan, Sr.
Henry Padron
Patrice
Pallone
Ramon Perez
Bruce Phillips
Augustine Ramos
Nate Rawls
Jose
Santana
Morris Secon
Tom Seiling
Eric Simmons
Geoffrey
Smith
Herbert Smith
Howard Spindler
Sonum Targee
Eric
Taylor
Jeanette Thompson
Pat Torpey
Jeff Vincent
Michael
Webster
John Weisenthal
Boris Zaposochny
|
Poetry Writing
Indras Amirthana-Yagan
Alvin Aubert
Mary
Jane Auch
Paul Beatty
Todd Beers
Claude Brown
Larry
Champoux
Scott Chisholm
Pat Cummings
Dale Davis
James
DeCressentis
Pamela Durban
Cornelius Eady
Muriel Feeling
Charles Flowers
Ann Githler
Reenah
Golden
Cynde Gregory |
Verta Mae Grosvenor
Michael Harper
Pat
Harris Marino
Steven Michael Harris
M.J. Iuppa
Pat
Janus
Judith Kitchen
Kenneth Koch
James LaVilla-Havelin
Steven Lewandowski
Peter
Marchant
Gerald McCarthy
Charles McGill
Juliette McGrath
Joan
Murray
Mary Oliver
Noelle Oxenhandler |
Joyce Peseroff
Robin
Pulver
Dudley Randall
Ishmael Reed
Robert Ricks
Adrienne Roat
Stan
Rubin
Thomas Sayers Ellis
Robert Schichler
Carol
Schlank
Jordan Smith
Kim Stafford
Sharon Strange
Bruce
Sweet
Ross Talarico
Tatiana Tolstaya
Vera
Williams |
Storytelling
David Anderson
David Barrett
Robert
Dana
Ann Day
Richard DeFord
Howard Edmond
Gloria Gerhard
Ann Gibson |
Lorna
Hill
Peter Jemison
Mary Krickmore
Bill Kraus
Rafe Martin
Marion Miller
Hugh Morgan
("Brother Blue")
|
Sharon Saluzzo
Arlette Smith
Jay Stetzer
Cathryn Wellner
Almeta
Whitis
Charlene Winger Bearskin
Yekk |
Theater
Cynthia Anderson
Tim Anderson
Deborah
Baker
Eric Bass
Bob Berky
Amy Brill
Freeman Brown
Jerry
Capers
Oh-Kon Cho
Doug Clark
Rebecca Comegys
Nels
Cremean
Daryl Croxton
Greg Cummings
Susanmarie Cunningham
Eliot Fintushel
Sally
Fox
Gisela Fritzsching
Kevin Ford
P. Gibson-Ralph |
Kenneth
Glover
Linda Gottwald
Phylissa Griffen
Kathy
Griffith-Clarke
Michael Harrigan
Michael Henry
Richard
Howland-Bolton
Hu Hung Yen
Duncan Inches
Delores
Jackson-Radney
Kenneth Jones
Mary Krause
Mary Krickmire
Cyril
Mallet
Michael McGann
Joan Neill
David Neufield
Jeff
Peden
Ultan Rice |
Robert Rutland
Sky Sands
Arthur
Scheller
Maria Scipione
David Shakes
Ricky Smith
Jay
Stetzer
Paul Stillman
Samuel Sumelong
Paul Van Buskirk
Bill
VandeSande
Maureen Whalen
Peggy Wheatcroft
Andrea Whitcomb
Tay
Williams
John Young
Otis Young
Lenny Zarcone
Michael
Zerphy |
Visual Arts
Carol Acquilano
Laurie Adams
Maura
Allen
Jim Amann
Angela Amato
Patti Ambrogi
Marilyn
Anderson
Cat Ashworth
Pamela Babuski
Dona Bagley
Paula
Bataille
Steve Baxter
Diane Beaver
Peggy Begenisch
Eric
Bellmann
Pamela Benham
Sandra Berry
Francis Biddy
Colleen
Bins
Elizabeth Boettger
Paula Boronell
Mark Brady
Brian
Bram
Diane Brawarsky
James Bridges
Bill & Mary
Buchen
Bonnie Buck
Donald Bujnowski
Nancy Chalker-Tenant
Eleni
Constantopoulos
Barbara Cranfield
Janice Croft
Pat
Cummings
Susanmarie Cunningham
Yvonne Cupolo
Diane Davis
Eddie
Davis
Eddie Davis III
Paulette Davis
David Day
Andrea
DeMaria
Jacquie Domin
Kirk Dreas
Elizabeth Durand
Ava
Eckert
Antoni Eckmair
Carvin Eison
Joseph Emery
Karen
Ernst
Marilyn Feinberg
Joe Flores |
Ruth Flowers
Tim
Forward
Debra Flynn
Betty Foster
Barbara Fox
Kathryn
Gaspar
Robert Gilson
Alice Gold
Brian Goldfarb
Linda
Gottwald
Glenn Graver
Sydney Greaves
Jacqueline Guyette
Judy
Heiman
Martha Heller
Jan Hewitt-Towsley
Catherine
Hraber
Calvin Hubbard
Mei Hsiang Liao
Cynthia
Iannaccone
Steven Jacobs
Pam Jacobstein
Bruce Johnson
Emily
Joseph
John Kastner
Tim Kelly
Sherry Kerlin
Bruce
King
Jappie King Black
Maudi King
Connie Klein
Peggy
Klineman
Barbara Kohn
Suzanne Kilodziej
David Kwasigroh
Alice
LaGrou
Jacob Lawrence
Siobhan LeGros
Ann Lennox
Ed
Lepler
Judy Levy
Ralph Lewis
Sharon Locke
Bonnie
Macur
Vincent Massaro
Jacqueline Michlin
Martha Moore
Dan
Mossien
Judy Mutrie
John Nelson
Pat Nelson |
Nancy
Norwood
Michael Olugbile
Bob O'Melia
Orlando Ortiz
Jacquie
Owens
Ganga Pansari
Yani Pecanin
Julie Peterson
Jim
Potemkin
Susan Reed
Ronnie Reitter
Cesar Romero
David Rose
Tom Roth
David Sachter
Shelly
Saffer
Robert Schichler
Carol Schwartzott
Giacomo
Sciarrone
Luvon Sheppard
Richard Sillick
Marge Silver
John
Simboli
Keith Smith
Michael Sparling
Bill Stewart
Nancy
Streim
Marita Sturkin
Joel Swartz
Diane Titchell
David
Trend
Merle Ukeles
Linn Underhill
Frances Vaeth
Bart
Valvano
Judith Van Ness
Ann Venieris
Dwight Vesty
Fred
Wagner
Bisa Washington
Eunice Weidman
Robin Whiteman
Vera
Williams
David Willis
Craig Wilson
Jed Wilson
Mollie
Wolfe
John Worden
Emily Yee
Tom Zaepfel
Cheryl
Ziegler |
Arts Organizations and Performance Groups:
Dance
Allegheny River Dancers
American Spanish
Dancers
Black Seeds
Botsford School of Dance
Brockport African
Dance Group
with Gideon Alorwoyie
Bucket Dance
Theatre
Buffalo Inner City Ballet
Community Ballet Center
Dalgramo Folk
Dancers |
Dance Center of Rochester
Dancescore of SUNY
Brockport
Elizabeth Clark Dance Ensemble Gumdrop Dragon
Dance Theater Co.
Hochstein Jazz Dance Ensemble
Jose Limon Dance Ensemble
Krakowiacy Polish
Dancers of Rochester
Los Diamantes
Pamela Wilkens
White Duo
Sankofa Dance and Drum Ensemble |
Music
Arabesque
Beale Street Bandwagon
Brockport
Jazz Ensemble
Capricorn Chamber Players
Carbone's Introduction
to Immigrant Music
Creative Sound Quintent
Dady
Brothers
Dixie Allstars
Eastman School of Music
Fife and Drum
Quintet
Filigree Flute and Harp Duo
Fleishman/Kondrof
Duo
Friendship Quartet
Gary the Happy Pirate
Hochstein School of
Music
Kazoophony
La Tuna: Folk Music of Spain
Marimba
Band
McGriff Family Singers
Nexus
Noval Chamber Trio
NTID Jazz
Combo
Ontario Brass Trio
Opera Theatre of Rochester |
Phoenix Duo
Rochester Philharmonic
Brass Quintet
Rochester Philharmonic Friends
Rochester Philharmonic Orchestra
Royal
Bavarians' AlpineMusic
Samorejo
Scherzi's History of
Jazz
Slepecki Gypsy Duo
Sound Spectrum Quartet
Swingin' Thru the Blues
Quartet
Tahuantinsuyo: Music of the
Andes
Mountains
The Existing Reality
The Martins
The Monroes
The
Triads
Theater Orchestra
Trinidad Steel Band
Trombones
Impossible
Verba String Trio
Westminster Woodwind Trio
Wildwood
Flower Band
World Music Duets:
Tim Moran and Tony
Vacca |
Poetry/Writing
New York State Literary Center
New York State
Poets in the Schools
Writers and Books |
Storytelling
Wild Washerwomen Storytellers |
Theater
Awareness Theatre
Bill Baird
Marionettes
Black Seeds
Brockport Improvisational Studio
Catskill Puppets
Chadwick Productions
City of Rochester
Puppet Stuff
Covenant Players
Flash-in-the-Pan
GEVA
Theatre
Izzo Productions: Renaissance Faire Players
Jr. League of Rochester
Children's
Theatre
Lights On! Theatre
Madcap Puppet Theatre
Merry Glen
Puppets
Merry-Go-Round Players
the MIME workshop |
Mirage
Entertainment
Nazareth TIC-TOC Players
Nazareth Youth
Theatre
Nazareth College of Rochester Arts Center
New
York Street Theatre Caravan
Nicolo Marionettes
Opera Theatre of
Rochester Caravan
Pineville Puppeteers
RAPA Children's
Theatre
Rochester Children's Theater
Rochester Theatre
Arts
Russell Sage Traveling Theatre
Sunshine Too of NTID at
RIT
Tales on Tour
Theatre of Youth (TOY)
University of
Rochester Festival Theater
Wild Wings |
Visual Arts
Genesee Country Museum
George Eastman
House
Landmark Society
Memorial Art Gallery
Portable Channel |
Rochester Museum
and Science Center
Strong Museum
Valentown Museum
Visual
Studies Workshop |
Miscellaneous
Aesthetic Education Institute
Affiliate
Artists, Inc.
Arts Reach
The Arts and Cultural Council
The Asia Society
Brockport Foreign
Language Association |
Center at High Falls
Ganondagan
State Historic Site
Native American Center for the Living
Arts
Wilson Arts Center
Young Audiences Rochester
Inc. |
International Guest Artists and Performance
Groups
Gabriella de la Paz, Mexico
Rolando
Guillermoprieto, Mexico
Prince Mbeky Ngoloshang, Kuba People
Zoltan
Nagy and Erika Bakonyi, Hungary
Sasidharan Nair, India
Gustaf Sobin,
France |
Endo & Marjory Suanda, Indonesia
Colin
Turnbull, United Kingdom
Eric Vincent, France
Yocheved Weinfeld,
Israel
Zulu Dancers of South Africa |